Údržba bot – článek II

Boty jsou jednou z nejdražších částí kostýmu co máme. Zároveň jsou i nejdůležitější částí kostýmu co máme, protože málo co dokáže zkazit akci více, než otlačené nohy, či puchýře.
Bohužel na rozdíl od moderní obuvi vyžadují historické boty pravidelnou údržbu a to nejen mazáním jak bylo zmíněno v článku „Pobitevní péče o šermířskou obuv“, což by mělo být samozřejmostí a to nejen po bitvě, ale mazání i během ní.

Sešmajdaná podrážka

Mnozí z nás na to kašlou, nebo si to neuvědomují, ale materiály ze kterých jsou vyrobeny podrážky jsou velice náchylné na obrus a časem je potřeba je vyměnit, jinak hrozí nevratné zničení celé boty. Vzhledem k tomu, že většina z nás má nějakým způsobem křivé nohy a nedošlapujeme zcela ideálně, dochází k nerovnoměrnému opotřebení, hlavně u podpatku. Toto opotřebení poté vede k „uhnutí“ vršku boty, což může v extrémních případech vést až k tomu, že člověk nechodí po podrážce jako takové, ale po kůži, která tvoří svršek boty.
Toto se může stát i v případě nové obuvi, když má člověk křivé nohy jako já, postup je stejný.

Bota uhlá ze svislého směru
Bota uhnutá ze svislého směru. 8 let stará, zralá k opravě.

Co tedy dělat?

  1. Když začneme cítit, že v botě nedošlapujeme zcela ideálně, zkontrolujeme podpatek.
  2. Jestliže je nerovnoměrně ochozen na jedné straně, ale je na něm stále dost materiálu, pak doporučuji následující:
    Za pomoci pásové či stojanové brusky, nebo i úhlové (flexy) a na ní upnutého lamelového kotouče, můžeme zbrousit podpatek zpět do roviny. Tento je ideální když máme obuv se zvýšeným podpatkem.
  3. Když už na podpatku není dost materiálu, musíme za ševcem. Tuto opravu dokáže každý obuvník v nákupním centru. Prostě zbrousí stávající podrážku do rovna a nalepí vám novou. Cena takovéhle opravy stojí přibližně do 200Kč, když se jedná o podpatky a do 500Kč, když přelepují celou podrážku. Když budete u toho, můžete si nechat na spodek nalepit i něco lepšího, třeba tvrdší gumu, která vydrží výrazně více.

Bota dře

Mnoho bot nemá v sobě textilní vložku a jsou jen z jedné vrstvy kůže. Takováhle obuv má tendence dřít. Co s tímhle problémem? Boty pořádně namažeme zevnitř a budeme doufat, že se to zlepší.
Ideální jsou na tohle oleje, nebo tekuté mazací prostředky, jako ELASKON.

Achilovka do krve

Tento problém je často způsoben moc tvrdou kůží,nebo švem, ktery se v tomto místě nechce ohýbat a dře. Ševci tento problém řeší tak, že dané místo namažou a poté „roztlučou“ kladívkem.
Samozřejmě opatrně, tak aby nedošlo k poškození kůže.
Jak na to? Do boty vložíme nějaký tvrdý předmět, polínko, trubku, dle libosti a z venku poklepeme kladivem. Kladivo by nemělo mít ostré hrany, nebo zničí kůži.
Tento proces by měl kůži o něco změkčit a bota by měla přestat dřít.

20160926_145328
Boty nasazená na trubce
20160926_145343
Klepeme dokavaď nezměkne

Odřený nárt a vršky prstů

Bota vám pravděpodobně zcela nesedne a je o kousíček menší, než by měla.
Tady pomůže mokrá tráva a mazání.
Nasaďte tlusté ponožky, utáhněte boty co to jde a vyrazte do mokra. Boty nechte zcela promoknout, ale nesundávejte je. Když jsou zcela mokré, namažte je olejem, nebo olejovou emulzí (znova poslouží třeba ELASKON), boty si nechte ještě pár hodin na noze a ideálně se v nich procházejte. Kůže se vytahá a přizpůsobí vaší noze a bude sedět, jako nikdy před tím.

 

Snad vám některý z těchto postupů pomůže a bude se vám na akcích lépe běhat, každopádně na údržbu bot nekašlete a ony se vám za to odvděčí dlouho službou.

Elof

 

Zhodnoť!

Napsat komentář