Srovnání materiálů na měkčení


Který materiál použít na měkčení zbraně? Tuto otázku si jistě položil každý, kdo začal s výrobou zbraní na LARP. Možností je několik, já jsem se v tomto materiálově zaměřeném návodu rozhodl pro srovnání tří nejdostupnějších materiálů. EVA (karimatka), poreten (obuvnická guma), mirelon (izolace na trubky).

Metodika pokusu

Abych ověřil vlastnosti materiálů, rozhodl jsem se simulovat kariéru měkčení až do momentu, kdy vzejde jednoznačné pořadí.

Napadlo mě, že měkčení na zbraních v zásadě trpí jedním ze dvou způsobů:

 1. Rozseknutí o „ostré“ části výzbroje/výstroje
 2. Postupné vymlácení o tupé částí výzbroje/výstroje

Dále mě napadlo, jestli má povrchová úprava na výslednou odolnost nějaký vliv a nastínil jsem dvě situace:

 1. Dvojitá kobercovka bez povrchové úpravy
 2. Dvojitá kobercovka přetřená dvěma vrstvami balakrylu uni (mezi aplikacemi lehce osmirkovaná)

Na tyč vhodného průměru (simuluje například toporo sekery) jsem tedy oboustrannou lepicí páskou nalepil pruhy EVA karimatky (7 mm), poretenu (7 mm) a mirelonu (9 mm). A to po dvou od každého materiálu, vznikly tak dvě sady. Jednu sadu jsem pouze dvojitě omotal kobercovkou, druhou sadu jsem na dvakrát přetřel hnědým balakrylem uni.

Pro simulaci likvidace měkčení o ostré hrany jsem zvolil sekání hranou sklolaminátové tyče obdélníkového průřezu (běžně slouží k výrobě zbraní). Pro simulaci postupného vymlácení jsem do měkčené části mlátil kulatou lískovou tyčí.Test mekceni_nebarvene_vysledky

Abych dosáhl co nejprůkaznějších výsledků, snažil jsem se v průběhu pokusu eliminovat všechny možné i nemožné proměnné, které by na výsledky mohly mít vliv. Nejsem samozřejmě schopen mlátit pokaždé stejnou silou, ale snažil jsem se. Trochu jsem doufal, že výsledky budou natolik průkazné, že drobné nepřesnosti v pokusu na to nebudou mít vliv.

Výsledky

Likvidace měkčení ostrou hranou

Po třiceti ranách byl jednoznačným vítězem:

 1. poreten – téměř bez známky poškození,
 2. mirelon – varianta bez balakrylu na tom byla o poznání hůře, než varianta s balakrylem, ale obě stále v pohodě měkčily
 3. EVA – naprosto vymlácené, lehce promáčknutelné až na toporo.

Toto mě celkem překvapilo, čekal jsem, že EVA bude odolnější.Test mekceni_barvene_vysledky

Likvidace měkčení tupou kulatinou

Při tomto testu bylo potřeba šedesáti úderů, aby vykrystalizovalo následující pořadí:

 1. mirelon – téměř bez známky poškození, stále skvěle měkčí
 2. poreten – velmi zanedbatelně těsně za mirelonem, měkčící vlastnosti mírně kompromitovány
 3. EVA – vymlácené, lehce promáčknutelné až na toporo.

Závěr

Jednou větou? Čekal jsem, že EVA vydrží víc. Vím, že jsem v případě mirelonu použil o dva milimetry širší materiál, než u EVY a poretenu. Toto mohlo mít velký vliv na odolnost, to přiznávám. Pokud bych do srovnání zahrnul i cenu materiálu, tak by velký náskok získal ultralevný mirelon, druhý by byl poreten a třetí by zůstala EVA.

A jaký vliv měly na testování dvě vrstvy balakrylu? Obzvlášť v případě mirelonu a do jisté míry u poretenu pomohly výrazně proti ostrým hranám a trochu také u tupých ran – zpevněný povrch pomohl rozložit sílu úderu na větší plochu. Dalšími výhodami natírání zbraní je zabránění odlepování kobercovky od měkčení a sebe sama, ochrana před vlhkostí, hezčí vzhled zbraní atd.

Máte k materiálům na výrobu měkčení nějaké poznámky nebo vychytávky pro ostatní? Co preferujete vy?

– Soli

Srovnání materiálů na měkčení
5 (100%) 3 hlasů

6 komentářů: „Srovnání materiálů na měkčení

 1. Velmi překvapující výsledky v případě EVA karimatky.. určitě jsi použil kvalitní EVU? Koupil jsem si kdysi 6mm silnou karimatku z EVA materiálu a to bylo úplně zoufalý. Udělal jsem do toho zářez nehtem. Jinak super pokus, jen by mě ještě zajímalo srovnání s Mikroporézkou.

  1. Díky za komentář. Kvalitu EVA karimatky nemůžu objektivně posoudit. Je to klasická zelená kempová karimatka, pár let stará. Je dost možné, že jsou na trhu pro naše účely lepší materiály z EVA.

   1. Na první pohled mi to totiž připomíná obyčejnou PE karimatku.. ty výsledky mě totiž dost šokovali.. mirelon z tohoto srovnání totiž vyšel až moc dobře 😀

 2. Hele za EVA se komerčně vydávají vydávají kvalitativně hoodně různé pěny.
  Mám před sebou dvě „EVA“ karimatky:
  www.sportisimo.cz/spokey/sleephiker-12mm/92903/
  www.e-outdoor.cz/karimatka-yate-eva-classic-190-x-50-x-1-cm-barva-cerna/

  a ta YATE je na první pohled nesrovnatelně lepší. Když je obě přehnu a zmáčknu, ta yate vypruží do původního tvaru hned jak jí pustím, na té druhé zůstane promáčklá hrana a pomalu a líně se vrací do původní podoby a to ne zcela.

  I na vzhledu karimatky jako takový je to znát. Spookey je plná promáčklin byť se na ní leželo jen párkrát. Tatmco ta YATE vypadá skoro jako nová, byť je o dost starší.

  1. To je pravda, taky už jsem se při nákupu EVA karimatky jednou spálil. Naštěstí mi to uznali na reklamaci, že to není to co jsem myslel, že to bude 😀 Nic co nestojí aspoň 400 a nevypadá to jako slušná outdoor karimatka nebude pro naše účely použitelné.

 3. Zdravím.
  Pokus pěkný akorát dost pochybuji o EVA karimatce z fotek to vypadá na levnou PE karimatku. Dost se to pozná podle ceny. EVA je aspoň 2x dražší. A jestli byla karimatka před tím několik let používaná tak to celé měření dost sráží. Překvapením je tedy mirelon.
  Ale s pokusy jen tak dál.

Napsat komentář