[blog] Kápě z deky

Vítejte u další neděle, další svědecké výpovědi nezkušeného šiče. Tuto Clothbruary Sunday jsem se pustil do vlněné tuniky. Přes online bazar jsem vyštrachal vlněnou vojenskou deku, notně proděravěnou, a rozhodl se jí přešít na kápi. Tentokrát jsem žádné návody nehledal, beztak posledně nepomohly (snad jen k tomu, že se ozvali lidé co rádi brblají, že někdo brblá 😀 ).

Střih

Střihů se porůznu povaluje docela dost, tudíž jsem měl představu jak by měl vypadat. Nakreslil jsem si na látku obdélník, délka jedné strany byla půlka obvodu hlavy – od brady po temeno.  Druhý rozměr byla půlka obvodu hlavy kolem čela. Z toho jsem udělal canc dozadu a vyvedl límec. Projmutí kolem límce jsem udělal jako půl obvodu krtku. To by bylo naprosto v kdyby byla kápě na zapínání, avšak krk je trochu užší než hlava, proto při navlékání přes hlavu máme problém.

Tvorba

Vědom svých nevelkých zkušeností ohledně šití, rozhodl jsem se nešít rovnou z deky, které nebylo neomezené množství, ale z roztrhaného prostěradla od tchýně. Prvním prototypem se tedy nedala prostrčit hlava, kvůli úzkému krku. Nebabral jsem se s tím, úzkou část rozpáral a přišil k ní část odstřižku. Jakmile byla prostěradlová kápě funční a podle plánu, přenesl jsem ji na papír. (Vidno výše) Papír jsem přišpendlil k přeložené dece, přeloženou deku jsem též sešpendlil, aby se nerozjížděla a následně obkreslil a vystříhl.

Vršek kápě byl překlad deky, proto ji tam nebylo nutné sešívat. Polotovar jsem nechal sešpendlený a sešil vše co nebyla díra na čumění a díra kudy se leze dovnitř.

Lesson learned – špendlíky se lépe vytahují při šití, pokud hlavička směřuje k vám.

Lesson 2 – pokud není niť v barvě látky, tmavší niť je vidět méně než podobnější barva avšak světlejší.

Aby kápě lépe seděla na ramenou a také protože se mi to líbí rozhodl jsem se kápi nastřihnout v límcové oblasti a všít dva trojuhelníky (mazáci tomu prý říkají klíny).

Po nastřižení jsem kápi navlékl a změřil krejčovským metrem vzdálenost konců prostřihu.

Na látku jsem poté nakreslil symbol relikvií smrti, jedna strana trojuhelníku byla vzdálenost prostřihů zbylé dvě byly v podstatě délka čáry, kterou jsem do límce stříhal. Aby to fungovalo proti smrtijedům musí se to zase přeložit, sešpendlit a jedním vrzem vystříhnout dva trojuhelníky naráz.

Pro změnu sešpendlíme (stane se ze mě přeborník ve špendlení).

Sešitá límcová část naruby.

Tím je v podstatě hotovo, pokud člověk chce jen vlněnou. Já se však rozhodl utilizovat i předchozí pokus z prostěradla a použít jej jako podšívku.

Vložil jsem tedy podšívku dovnitř a…hádejte co…jo sešpendlil. Mazáci to prý překládají dvakrát, ale to já hold nejsem…už takhle se to dělalo blbě :D. Aby to šlo trochu líp, látku jsem po přeložení nažehlil, aby byla trochu poslušnější.

Podivuhodné části podšívky jsou všité zbytky, které vznikly při rozšiřování krku.

 

 

[blog] Kápě z deky
1.71 (34.29%) 7 hlasů

Napsat komentář