Pobitevní péče o šermířskou obuv

Vrátili jste se z bitvy a vaše nová gotická obuv již nevypadajá tak jak jste si ji přivezli ze šermířské burzy? Zažrané bahno ulpívá na možných i nemožných místech, div nás spolubydlící nevyhodí z bytu? Co teď s tím? Čistit na mokro-či na sucho? Čím mazat, kdy a proč? Čtěte dál a všechny dotazy budou zodpovězeny…

asdf
Špindíra

Pokud jste si zrovna koupili své první kožené „šermířky“ a netušíte jak se o ně postarat, je tento návod právě pro vás. Jedná se o léty prověřený postup, díky kterému se mé obutí dochovalo až do dnes.

 1. Špinavou botu na sucho vezmeme měkkým kartáčem a suchým hadrem. Tím se zbavíme zatvrdlého bahna ve spárách a prachu, který ulpěl na kůži. Buďte opravdu pečliví. Špína která se navrstvila na mezipodešvu lze vydolovat hranou kartáče.
  Čištění mezipodešvu kartáčem
  Čištění suchým kartáčem
  Bota po vyčištění na sucho
  Bota po vyčištění na sucho

  Po vyčištění bychom měli mít největší kusy bahna pryč. Nebojte se kůži trochu ohnout, nebo rozevřít, aby jste se dostali na těžko přístupná místa. (Například prostor mezi zahnutou špičkou a začátkem špičky boty)

 2. Slyšeli jste, že kožené výrobky se nemají čistit vodou? Tak to jste slyšeli sakra správně. Voda na kůži zanechá fleky a navíc tím podporujete příp. trouchnivění. Někdy je však potřeba boty vyčistit na mokro. Z toho důvodu si připravte kýbl a do něj napusťte vodu. Neměla by být příliš horká, to kůži nesvědčí, studenou toho však moc neumyjeme. Ideální teplotu poznáte snadno, vražte do kýble ruku a voda by pro vás měla být přijemně vlažná (kůže na vaší ruce si sama řekne která teplota je pro ni vyhovující 🙂 ). K vodě přidejte kapku jaru, díky saponátu nezůstanou na botě skvrny.

  Na čištění bot lze použít starou houbičku na nádobí. Houbu ve vodě pořádně vyráchejte a nezapomeňte vyždímat. Neměla by být nacucaná, ale pouze vlhká. Při čištění se s botou nejlépe manipuluje, pokud do ní strčíte ruku a druhou myjete. Voda by se rozhodně neměla prosáknout až dovnitř.

 3. Botu nechte pořádně uschnout. Před dalším krokem, by nikde neměly být ani památky po vlhkosti. Botu proto rozešněrujte, vrchní lem ohňte a nechte někde na vzduchu.
  Suchá bota, nyní čistá
  Suchá bota, nyní čistá

   

 4. Protože jar trochu odmašťuje a taky protože kůže vydrží dýl při pravidelném promašťování, ošetříme botu i mazáním. Pokud jste slyšeli, že na kůži je ideální indulona, rychle tuto informaci zase zapomeňte. Indulona se používala za minulého režimu, kvůli nedostatku kvalitních přípravků na kůži. Použijeme proto mazání na kůži (někdy také znám jako balzám na kůži).
  Pixla mazání na kůži. Obsahuje i houbičku.
  Pixla s mazáním na kůži. Obsahuje i houbičku.
  Mažeme
  Kdo maže ten jede

  Vaše boty by se v mazání rozhodně neměly topit. Nejen, že by se takové množství přípravku nevstřebalo, ale v boji by se vám na boty lepilo každé svinstvo.

 5. Obdivujte plody své práce

  Vyčištěná a namazaná bota
  Vyčištěná a namazaná bota

 

Teď už zbývá jen to samé pro druhou botu.

Srovnání se špinavou botou.
Srovnání se špinavou botou.

Čistoskvoucí

VV

Pobitevní péče o šermířskou obuv
4.86 (97.14%) 7 hlasů

1 komentář: „Pobitevní péče o šermířskou obuv

Napsat komentář