Plátové rukavice z jekoru

Delší dobu jsem teď jezdil na dřevárny pouze s koženými rukavicemi, které však ochrání jen před odřeninami, ale bolestivé rány do kloubů a nedávno zlomená ruka mě přiměly vyrobit si na ně ještě nějakou přídavnou ochranu. Pokud si nechcete kupovat rukavice plátové rukavice, nebo se Vám s nimi nechce tahat, tak by tohle pro Vás mohla být vzhledově přijatelná a hlavně levná varianta. Na výrobu je v podstatě potřeba v jen kousek jekoru a tenké kůže.

Základem je vytvořit si šablonu, která Vám dobře padne na ruku a nebude ji výrazně omezovat v pohybu. Pro správné odzkoušení je dobré dělat šablonu z tvrdého papíru či kartonu, který se chová podobně jako jekor. Zde si můžete stáhnout šablony na moji levou rukavici. Jsou kresleny na formát A4, takže je stačí vytisknout na běžné tiskárně a vystřihnout. Všem pravákům vřele doporučuji, aby také napřed vytvářeli šablonu na levou rukavici, protože Vám půjde práce doslova lépe od ruky 😉

1111 111 11

 

Díly šablony si na šedě vyznačených plochách slepíme k sobě a vyzkoušíme rukavici složit podle fotky. Jednotlivé díly k sobě lepíme lepící páskou a lihovou fixou si značíme, kde je potřeba ubrat či přidat materiálu. Pod jekorovou rukavici nosíme libovolnou koženou rukavici, takže na tvorbu šablon si ji také nasaďte, ať si jekorovou rukavici neuděláte příliš malou.

Jakmile máme šablonu hotovou, tak si podle ní v jekoru vystřihneme díly na jednu rukavici. Doporučuji ještě jednou slepit lepící páskou rukavici dohromady a ověřit správný design před tím než budeme vystřihovat díly pro druhou rukavici. Pokud něco změníte, tak pak není nic snazšího než použít jako šablonu už hotové jekorové díly na jednu rukavici 😉

 

img_1428     img_1430

 

 

Slepíme si dohromady 2 díly, které mají chránit zápěstí a 2 díly pro ochranu kloubů. Já jsem použil tavnou pistoli, která je pro lepení jekoru velmi účinná, ale samozřejmě si můžete díly k sobě slepit třeba chemoprénem nebo sešít. Jak si můžete všimnout, tak jsem si zde ještě dovolil ozdobit své budoucí rukavice jekorovým lemem. Na ten jsem bohužel zapomněl udělat šablonu.. ale věřím, že vystřižení rovného jekorového pásku zvládne každý i bez šablon 😀 Doporučuji alespoň toto minimální zdobení, protože výrazně zpevní okraj rukavice a ta si tak bude pěkně držet tvar.

 

img_1431

 

 

Všechny díly lehce natřeme (a to hlavně na okrajích rubové strany) chemoprénem, necháme 10-15min zaschnout a poté polepíme kvalitní kobercovou páskou. Pásku zahneme cca 1 cm přes okraj, kde konce pásky dokonale zafixuje spojení lepítka pásky a polosuchého chemoprénu.

 

img_1432

 

 

Po obalení všech dílů je vhodné kobercpásku přetřít nějakou barvou. Já použil akrylovou barvu s kovovým pigmentem, kterou jsem si nechal namíchat v Bauhausu. Stínování jsem provedl přimícháním černé akrylové barvy. Velmi dobrých výsledků co se imitace kovu dosáhnete i s barvou od Hobitů. Důležité je pořádně přetřít také předěl pásky a jekoru z rubové strany. Páska se pak nebude mít šanci na koncích odlepovat od jekoru. Snažil jsem se o imitaci železa, pokud by jste chtěli rukavice „tvrzené kůže“ tak místo kobercpásky potáhnete jekorové díly tenkou oděvní kůží, kterou pak lze snadno vystínovat mořidlem na kůži nebo i tím určeným na dřevo.

 

img_1433

 

 

Nejnáročnější částí je spojení dílů k sobě. Přichází v úvahu nýtování, lepení a sešívání. Lepení mi přišlo nejisté byť by bylo nejrychlejší. Nýtovat doma v paneláku je za trest (hlavně pro sousedy 😀 ), tak jsem byl nucen zvolit si šití. Použil jsem tlustou režnou niť a jehlu na kůži (ale stačí libovolná velká jehla). Jako spojovací materiál jsem si vybral tenkou oděvní kůži, kterou jsem získal z rozbitého koženého kabátu nalezeného u popelnic… takže surovina zadarmo 😀 Kouskem kůže jsem si vždy podložil místo spoje jekorových plátů a na obou okrajích plátů jsem si šídlem vyrobil dírky, protože propíchnout jekor jehlou je dost náročné. S předpřipravenýma dírkama to šití šlo docela rychle. Obě rukavice jsem sešit tak za 2-3 hodiny.

 

img_1436   img_1438img_1439

 

 

Nakonec se přišije ke každému „prstu“ kožený kroužek a kolem dlaně ještě 1-2 kožené pásky pro dokonalé ukotvení jekorové rukavice na podkladové kožené rukavici. Když jsou řemínky na svých místech a rukavice dobře sedí na ruce, tak zbývá už jen přišít 2 pláty pro ochranu pohyblivých spojů. Doporučuji přišít pláty jen na koncích k tenké kůži, která spojuje spodní pláty. Díky tomu si rukavice zachová dobrou pohyblivost.

 

img_1441    img_1440

img_1442   img_1445    img_1446

 

 

Pro hodně tvrdé akce doporučuji rukavice nějakým způsobem vyztužit. V úvahu připadá podlepení další vrstvou jekoru, pevného lina nebo tenčího plechu (kolem 1mm je snadno zpracovatelný nůžkami na plech a vytvarovat ho lze na koleně). Já si rukavice možná časem zespodu olaminuji 2-3 vrstvami skelné tkaniny.

V případě potřeby se dá kožená rukavice z té jekorové velmi snadno vyjmout, takže si nemusíte shánět druhé kožené rukavice pro nějaké méně bojové larpy nebo do tábora.

Ač už se šmeleným typům zbrojí věnuji více než 8 let, tak z jekoru, který patří mezi ikonické larperské materiály, jsem zatím moc netvořil. Rozhodl jsem se to napravit a tak, když jsem přemýšlel jak si hodně rychle vyrobit funkční ochranu rukou k novému obouručnímu meči, padla volba na právě na jekor.

 

Věřím, že se návod bude hodit třeba i těm, kteří mají nějaký vnitřní odpor ke šmelení. Šablony jsou univerzální a lze si podle nich zhotovit rukavice třeba z tlusté kůže 😉

S pozdravem,

Dzano 🙂

 

PS: Děkuji Hokarulovi za jekor, který mi před časem věnoval. Konečně jsem pro něj našel využití 😀

Plátové rukavice z jekoru
4.75 (95%) 4 hlasů

6 komentářů: „Plátové rukavice z jekoru

  1. Super! Návod mi doslova přišel vhod – plánuju si udělat podobnou ochranu ruky z kůže, takže šablony rád využiju 🙂

  2. Oujé, super návod, akoráte musím upozornit, že nejdou zvětšit, či sólo otevřít, obrázky. Zkoušeno v IE, Chrome a ME.

Napsat komentář