Orkrist barvení (závěrečná část)

 

Zbraň je skoro hotová, zbývá ji jen nabarvit a dokončit drobnosti. Obvykle barvím čepele akrylovými metalickými barvami. Kombinuji jednotlivé kovové odstíny, tak aby zbraň vypadala co nejreálněji. Orkrist je pro mě však pokusná zbraň, chci vyzkoušet všechny neobvyklé postupy a nápady. Navíc se snažím o co nejreálnější dojem ze zbraně. Prvním krokem proto bude zbavit se tkaninové textury, kterou obalená čepel má.

Čepel

Přesně k tomuto účelu se dříve používal balakryl. Kobercovková část zbraně, nebo zbroje se barvou několikrát natřela a mezi jednotlivými nátěry se zbrousila smirkem. To jednak z důvodu vyhlazení (zbavení se tkaninové textury) a druhak na balakryl chytají barvy lépe. Schválně si zkuste nanést lesklý autolak ve spreji přímo na kobercovku a na kobercovku potřenou balakrylem.

Na obrázcích výše vidíte zlatou cihličku, kterou jsem vyráběl pro jednodenní bitvu Age of Empires. Celý povrch kromě spodku je nabarven balakrylem a následně nastříkán. Na spodní straně je vidět jak se lesklý autolak na pásku špatně chytá a neleskne se. Zbytek propriety je krásně lesklý jako zlato.

Jak jsem však říkal, balakryl tentokrát používat nebudu. Na levné propriety z kartonu se hodí. Při natírání čepelí však přidá dost váhy (a tou se u zbraní kvůli vyvážení snažíme šetřit) a navíc při boji snadno popraská. Chce to něco pružnějšího, třeba gumu. Gumu? No jasně gumu ve spreji!

plastidip

Nejedná se o vtip (hřebíky ve spreji), opravdu existuje sprej, který po zatuhnutí vytvoří něco jako gumu. Jmenuje se PlastiDip a v zahraničí se běžně používá na larpové zbraně. Kromě larpů se také používá při ladění sportovních aut (lakování ráfků). Vyrábí se v různých barevách, metalický, lesklý i matný. Jeden sprej vyjde zhruba na 500 korun, na Orkrist padl celý. Naštěstí jsem jej sehnal ve slevě za poloviční cenu, avšak ve špatné barvě (zlatá, jako na obrázku).

PlastiDipem jsem nastříkal celý meč, od špičky čepele až po záštitu. Rohovou rukojeť jsem vymaskoval malířskou páskou.

IMG_0019

Na obrázku výše vidíte meč po 4-5 nástřicích. Čepel je hladká a bude krásně chytat další barvu.

Na další barvení jsem použil chromový autolak. Vždy používám ten nejlesklejší a nejchromovější s tím, že jej později přetírám černými barvami, čímž vzniká realisticky vypadající kov.

Chromová barva chytla skvěle, nyní jen nastříkat modrou část zdobení. To se ukázalo celkem jako problematické. Původně jsem měl v plánu malířskou páskou oblepit čepel tak aby koukalo jen zdobení, které nabarvím. Avšak stříbrná nedržela na čepeli tak dobře (většinou čepele potírám ještě závěrečným mixem z lepidla a dalších věcí, aby se barva neloupala) a odlupovala se i s páskou. Proto jsem zdobení nastříkal nahrubo a malřískou páskou obalil zdobení samotné (neboť na něm modrá barva držela lépe).

IMG_0139

a vzal to ještě jednou stříbřenkou.

Meč byl barevný a lesklý až až, vzal jsem proto černou akrylku a jal se stínovat. Ale ouha! Akrylka se na autolak vůbec nechytala (prostě stekla). Vyřešil jsem to tak, že jsem koupil levný kartáč. Tím jsem roztíral černý autolak ještě před tím než zaschl. S trochou tréninku se tím dala barva rozetřít tak, že působila jako škrábance, kterými prosvítá lesklý kov. Stíny jsem distribuoval hlavně kolem hran a údolíček (tj pomezí čepele a záštity, mezi zdobením a čepelí atp.).

Dodělávky jílce

Vzhledem k tomu, že přechod mezi hlavicí a rukojetí není nejvzhlednější (lepidlo v mezerách je vidět, roh přesně nekopíruje hlavici), rozhodl jsem se přechody oblepit kůží. Abych znal přesný tvar, oblepil jsem přechod opět papírovou malířskou páskou.

IMG_0147

Výsuvným nožem ji vytvaroval do požadovaného tvaru.

IMG_0148

Slepil z jílce a nalepil na papír. Takto vzniklý tvar jsem vystříhl nůžkami a získal tak šablonu pro kůži. Tu jsem vystřihl z tenké lakované kůže, která mi zbyla z jiného projektu. K jílci přilepil pomocí UHU.

Hotový meč!

larp orkrist

Konečně!

Meč jsem vzal na 14 denní akci FT a vzbudil patřičný ohlas. Ti jež si meč zkoušeli se v reakci dělili na dva tábory:

 • To je těžký!
 • To je lehký!

Naštěstí oba tábory druhým dechem dodali: „ale krásný!“ Kdo z nich měl pravdu? Jak to objektivně posoudit? Jako obvykle je to mnohem složitější, ale pravdivé jsou v podstatě oba názory. První je pravdivý, protože pokud meč položím na kuchyňskou váhu (což momentálně nemůžu) tak váha zcela jistě překročí 700g. ALE! Druhý názor taktéž není daleko od pravdy. Pokud vezmu meč do ruky a máchnu s ním, mám pocit že skoro nic neváží. Je to z toho důvodu, že je vyvážený přesně na záštitu (tedy hodně do ruky) a ještě ke všemu je čepel opravdu hodně lehká (to je tím že je z jednoho kusu). Takovéto vyvážení mě celkem překvapilo. Počítal jsem, že čepel bude těžší a váha bude na čepeli, kus před záštitou. Je to tedy spíše „ukazovátko“, navzdory jeho váze je možné s ním uštědřit pár rychlých zásahů (na druhou stranu v nezkušených rukou hrozí šmrdlání).

Celkově meč působí velmi solidně. Rukojeť z rohu poskytuje skvělý úchop a neklouže, nic se vevnitř nekynklá ani nepohybuje. Počáteční překvapení z vyvážení vystřídalo nadšení, které přerostlo v lásku a nebyl jsem v tom sám :D. Jak pravil jeden z účastníků: „Ten meč prostě chce sekat hlavy!“

 

Co bych udělal příště lépe/jinak?

 • PlastiDipem bych nebarvil záštitu, na dřevě nabarveném balakrylem vůbec nedrží a loupe se
 • Kovový autolak na plastidipu nedrží a loupe se, příště bych nešetřil a koupil gumu ve spreji ve správné barvě za plnou palbu.
 • Záštitu udělal z jednoho kusu dřeva místo překližky, například z jasanu
 • Modré zdobení se mi během přenosu na meč rozpilo a runy nejsou čitelné, už bych věděl jak to udělat správně (prostě skill 😀 )

Díky za přečtení

VV

 

Orkrist zkompletovaný
První část
Zdobení orkristu
Druhá část
Orkrist barvení (závěrečná část)
5 (100%) 3 hlasů

4 komentáře: „Orkrist barvení (závěrečná část)

 1. O plastidipu jsem jeden čas hodně uvažoval, ale nečekal jsem, že padne celý sprej na jednu čepel 😀 ..to už je asi lepší to koupit v plechovce. Btw. jakou to má výdrž oproti balakrylu či latexu? Četl jsem, že latex je oproti poškození odolnější. Joo a kolik gramů to čepeli přidalo si náhodou nevážil, že?

  1. Taky jsem nečekal, že toho plastidipu padne tolik. Navíc je to tak nějak obtížnější než normální lak. Čepel samotná mí příjde o hodně odolnější než balakryl, ten by asi 14 denní akci bez popraskání nevydržel. Záštita se však začala brutálně loupat už při převozu.
   Přesný čísla v gramech bohužel navážený nemám, ale myslím že se jedná o jedno z nejlehčích možných řešení.

Napsat komentář