Odlévání zahnutých jader na zbraně

Protože se mi množí dotazy na tohle téma, rozhodl jsem se konečně sepsat jak vyrobit zahnuté laminátové jádro v domácích podmínkách, ale než se pustím do samotného návodu, upozorním vás na veškerá úskalí, která vás čekají.
Odlévaná jádra jsou méně odolná a méně pravidelná, než průmyslově lisovaná, prostě tam nedostanete tolik skelných vláken, a pokud si nevyrobíte extra kvalitní formu s víkem, tak to ani tak dobře nezarovnáte. Je tedy třeba je udělat o něco masivnější.
Skelná vlákna jsou zlo. Můžete udělat všechno pro to, aby se vám nedostaly na kůži, ale nejspíš se tomu nevyhnete a pak si budete přát abyste raději sáhli na kaktus, nebo měli rozum a udělali si rovný meč. Určitě si dávejte pozor, abyste se úlomků vláken nenadýchali, nebo se vám nedostali do očí.

  1. Forma

Nejjednodušší formu formy lze vyrobit z PVC trubky. Zapoměl jsem jaký rozměr jsem použil, ale vnitřní průměr by měl být alespoň 2cm. Trubku je třeba nahřát a ohnout do požadovaného oblouku. Než tak učiníte, je dobré se přesvědčit, že ten oblouk odpovídá vašemu návrhu (třeba pomocí kartonového modelu), úplně bych nevěřil odhadu od oka, zbraň pak může snadno dopadnout podstatně zahnutější, než bylo zamýšleno, jílec může trčet v divném úhlu atd.
Také se vyvarujte ostrým ohybům jaké jsou např. na kopeších, je velmi pravděpodobné, že jádro v takovém místě praskne.

 

 

 

 

 

 

Po nahřátí horkovzdušnou pistolí se dá PVC dobře řezat, čehož využijeme pro vyříznutí strany formy.

Spodní strana je nicméně pořád kulatá, což se pro tvar jádra příliš nehodí. Já jsem to vyřešil pomocí modelářské hlíny.

Teď je na řadě zdaleka nejhorší část výroby. V tomto kroku rozhodně doporučuji dlouhé rukávy a neprodyšné rukavice. Připravte si skelná vlákna, pokud je neseženete, stačí rozplést nepříliš hustě tkanou skelnou tkaninu. Rozhodně ji nestříhejte, protože potřebujete co nejdelší prameny.
Namíchejte epoxid v doporučeném poměru. (Nejjednodušší je proste vylít celý aktivátor do plechovky s pryskyřicí, jedna by měla vystačit zhruba na dvě jádra.) Použijte štětec a natřete spodek formy. Nepoužívejte žádný kvalitnější, protože to nepřežije.

Nyní je třeba do formy vměstnat připravená vlákna a pohlídat si aby, byla zcela prosycena pryskyřicí a vzniklo ve struktuře co nejméně bublin. Nejvíc se mi osvědčilo je tam skládat, postupně prolévat a po naplnění formy do ní vjet prsty a promíchávat vlákna s epoxidem mezi nimi. Nakonec jsem vlákna „smotal“ do jednolitého pramenu a ten zalil další pryskyřicí. Rozhodně to není tak jednoduché jak to zní, a rozhodně je to daleko upatlanější. Dávejte pozor na to aby byla vlákna rovnoměrně, netvořila velké chuchvalce a aby jich tam bylo co nejvíc.

Po zaschnutí vyjměte z formy a pomocí nože odřežte modelářskou hmotu. Její zbytky se dají snadno roztavit horkovzdušnou pistolí a setřít hadrem.

Následně je třeba obrousit stranu jádra, ze které trčí skelná vlákna. Toho se dá snadno docílit rašplí, stejně jako vyhlazení nějakých extrémních hrbolů na druhé straně,  rozhodně to ale není dobré s broušením přehánět, pokud zajedete příliš hluboko, narušíte tím prameny vláken a oslabíte pevnost jádra. Já jsem na něm už rovnou udělal zářezy pro upevnění olověné hlavice.

Než z jádra nějakou zbraň vyrobíte, přesvědčte se o jeho spolehlivosti a pevnosti, rozhodně by mělo vydržet minimálně to, že se o něj opřete celou vahou, také je dobré ho ještě pevně omotat kobercpáskou, čímž omezíte nebezpečí v případě, že by prasklo v hotové zbrani.

 

Odlévání zahnutých jader na zbraně
5 (100%) 4 hlasů

2 komentáře: „Odlévání zahnutých jader na zbraně

  1. Dík za základní myšlenku, ta je dobrá, ale provedení je fakt hrozivé. Ať už se bavíme o té formě, nebo o způsobu vkládání vláken a práci s nimi.

Napsat komentář