Nátepníky ala Thorin Pavéza

thorin

Na našem serveru je k nalezení něco skřetího, elfského a tak nezbývá než přidat i něco pro trpaslíky. Tvorba je opět inspirovaná kostýmy z filmu Hobit.

Po shlédnutí několika fotek kostýmu se ukázalo, že Thorinovy nátepníky se skládají z několika částí. Vrchní část je ve tvaru zašpičatěného obdélníku s vyrážením. Boční části s pásky na zapnutí jsou nejspíš ze štípenky.

Vrchní část

V grafickém programu jsem pomocí vektorů vytvořil šablonu, kterou jsem následně použil pro vyrážení. Zvolil jsem černo bílou barevnou kombinaci pro lepší orientaci. Vzor není přesně podle filmové předlohy, vložil jsem do díla trochu vlastní invence :D.

Šablonu si můžete stáhnout kliknutím na obrázek. Během tisku, jsem zvolil tisk přes celou stránku (A4) na výšku.

 

šablona ke stažení
šablona ke stažení

Po vytištění jsem šablonu pečlivě vystříhl z papíru. Abych měl jistotu, že je symetrická, šablonu jsem přeložil a ostříhl ještě jednou.

přeložená šablona
přeložená šablona
symetrická šablona
symetrická šablona

Šablonu jsem poté obkreslil na 4mm tlustou hlazenou hovězí kůži. Kreslil jsem s hrubé (masové) strany, tak aby tahy nebyly z lícu vidět. Na obkreslení šablon stačí obyčejná propiska.

Obkreslené šablony
Obkreslené šablony

IMG_0084

Pro vyříznutí tvaru z kůže používám kovový výsuvný nůž, u takto tlusté kůže je třeba dost tlačit, aby se zadařilo na první řez. Šmrdlat to na více pokusů pochopitelně není ideální, hrany jsou pak „okousané“ a výsledek nepůsobí profesionálně. Na fotce výše můžete vidět, že si opírám palec o kůži a zbytkem prstů držím nůž, z ruky tak dělám jakési kružítko, pro snažší vyříznutí zakulacených tvarů.

Vyříznutý tvar
Vyříznutý tvar

Aby se hrany neštěpily, obtahuji tvar z obou stran hranořízkem.

Hranořízkování
Hranořízkování
Srovnání hran, vrchní je bez sražení hran.
Srovnání hran, vrchní je bez sražení hran.

Hranořízkování často zlepší dojem z nerovně oříznutých hran.

Přilepení k podložce
Přilepení k podložce

Abych mohl šablonu přenést na kůži beze strachu, že něco ujede, lepím ji k podložce. Stranu izolepy která nelepí si namotám kolem prstu, čímž vznikne kolečko, které přilepím k podložce. Na takto vzniklou oboustrannou pásku pokládám kůži masovou stranou. Hladkou stranu páskou nelepte, zanechává to na ní stopy.

Na kůži jsem napozicoval šablonu a přetáhl z jedné strany páskou. (Šablona byla přilepena k podložce, nikoliv ke kůži)

IMG_0092

Nyní mám jistotu, že se šablona vrátí i po odklopení vršku na své místo. Jal jsem se tedy kůži pod šablonou prstem vlhčit (vždy jsem prst namočil do hrnku s vodou a část kterou jsem chtěl označit pro vyrážení namokřil).

mokření
mokření

Po nakmokření jsem šablonu vrátil na místo (resp. vrátila se sama když jsem ji nedržel) a propiskou obtáhl tvary na šabloně. Propiska kterou obtahujete nemusí ani psát, jde nám pouze o přenesení tvarů.

obkreslování
obkreslování

Doporučuji tvar nejdříve z lehka obtáhnout a pak neště několikrát s větším tlakem. Zajistíte tak, že vám propiska při obtahování nevybočí z trasy (to se může stát velmi snadno). Vzhledem k rovným trpasličím ornamentům, je možné vzít na obtahování pravítko (což je velký luxus).

Obtažená šablona
Přenesená šablona

Obtažené čáry nás nyní budou vést při řezání do kůže otočným nožem (swivel knife). Díky těmto řezům, bude možné jednu část kůže pomocí raznic snížit a vytvořit ozdobné reliéfy. Pokud nevlastníte swivel knife, nedoporučuju jej nahrazovat obyčejným skalpelem. Hrana skalpelu je tenká, kdežto otočný nůž má čepel tlustou, tak aby se kůže zároveň roztáhla a vyrážení bylo snažší. Jako vhodná náhrada otočného nože, se mi osvědčily prachobyčejné nůžky. Ty mají podobné ostří, a po obtažení jedním ramenem ostrých nůžek je možné vyrážet.

Otočný nůž
Otočný nůž

Vyřezávání
Vyřezávání

Beveler
Beveler

Pro vyrážení jsem použil raznici se vzorem, která se nazývá beveler (na obrázku nejblíže). Bevelery bývají i hladké. Při vyrážení, jsem zarazil vystouplou hranu raznice do mezery, jenž vytvořil otočný nůž, a klepl do ní dřevěným kladívkem. Před klepáním jsem vyrážené místo opět namočil. Takto jsem odtapal každý vyřezaný tvar.

Podložka
Podložka

Vyrážení jde mnohem lépe s tvrdou podložkou. Na obrázku výše vidíte, že jsem použil vzorek žulové dlaždičky.

Vyrážení, ještě toho kupa zbývá.
Vyrážení, ještě toho kupa zbývá.
Uff, vyrážení hotovo
Uff, vyrážení hotovo

Boční části jsem se rozhodl přišít (je nejspíš jednodušší a rychlejší je přinýtovat). Aby se šev používáním ničil co nejméně, vyřízl jsem pomocí rýhovadla drážku do které šev zapadne.

rytí
Práce s rýhovadlem
drážka vyrytá rýhovadlem
drážka vyrytá rýhovadlem

Pro rovnoměrné rozložení stehů jsem použil kolečko.

Kolečkem přejedeme a máme dírky pro šev označené
Kolečkem přejedeme a máme dírky pro šev označené
Kůži jsem proděravěl šídlem.
Kůži jsem proděravěl šídlem.

IMG_0110

Tím je vrchní část prozatím připravena.

 

Boční části + zapínání

K vrchní části jsem přilepil papíry a oblečen v prošívce (nátepníky budu nosit přes ni) jsem zkoušel papír vytvarovat do podoby boků. Jakmile jsem měl šablonu obkreslil jsem ji na kus štípenky (kůže, bez hladké strany. Tj. z obou stran je chlupatá/masová) a vyřízl.

štípenka
štípenka

Do vyřízlého tvaru jsem udělal dva ovály. Nejdříve jsem vyrazil pouze dvě kolečka a ta spojil výsuvným nožem. Do kůže není vhodné dělat ostré řezy, mohou se časem protrhnout (samovolně zvětšit).

Těmito ovály protáhnu zapínací pásky. Konec pásku bude na jedné straně schovaný oválem pod nátepník a druhá poslouží k zapínání.

IMG_0115

Díry jsem překreslil na druhou boční část a opět vyřízl.

Vyříznutí pásků na zapínání
Vyříznutí pásků na zapínání

IMG_0117

 

 

Boční části jsem ke středové nejdříve přilepil lepidlem UHU a poté sešil. Zapínání jsem spojil pomocí sedlářských nýtů.

Moření

Aby kůže chytla hezčí barvu a trpasličí fazonu, nátepník jsem namořil lihovým mořidlem na kůži.

Namořený nátepník
Namořený nátepník

Moření jsem prováděl ještě před samotným spojením všech částí

Hotovo
Hotovo
Nátepníky ala Thorin Pavéza
5 (100%) 6 hlasů

3 komentáře: „Nátepníky ala Thorin Pavéza

Napsat komentář