Čím obalujeme larpové zbraně

Dřívější standard, obalit hokejku mirelonem již dávno není v kurzu. Trendy se mění, objevují se nové postupy a materiály. Hokejky nahradily laminátové profily a mirelon má již také své nástupce…nebo ne?

Ještě než se pustíme do diskuse nad tím, který materiál se na naše zbraně hodí nejlépe, mohli bychom si projít lehkou teorií. Začněme od podlahy – co si to vlastně na ty zbraně lepíme?

Ve většině případů se jedná o technické pěny, neboli lehčené plasty. Jak již výraz „pěna“ napovídá, jedná se o materiál u kterého se specifickým postupem docílilo poréznosti. Právě tento proces se nazývá lehčení. Lehčení plastů lze docílit několika způsoby:

  • vstřikováním (mechanické napěnování),
  • lehčením pomocí plynů,
  • lehčením tzv. nadouvadly,
  • nízkovroucími kapalinami,
  • chemickou reakcí jednotlivých složek

…způsobů je mnoho. Každý způsob s sebou nese jiné vlastnosti výsledného materiálu.

No a proč by nás mělo zajímat jak se jednotlivé pěny vyrábí, nebo z čeho jsou? Na to je velmi jednoduchá odpověď. Protože pokud příjdete do kutilství, u regálu nebude napsáno: „Polyethylenová metráž lehčená pomocí plynů“ nýbrž: „Mirelon“. Víte co má společného poreten, molitan a mirelon? Ani jedno není název materiálu, nýbrž obchodní jméno produktu. Tyto názvy (zejména molitan) se vžily do lidového slovníku natolik, že už nikoho nenapadne, že se nejedná o název materiálu. No a co brání obchodníkům v přejmenování profilu mikroporézní pryže na „zázračné měkčení na larpové zbraně“ a prodávání za dvojnásobek ceny? Neříkám, že to někdo dělá, nicméně naše nevědomost by v tom jistě nikomu nebránila. Pojďme se tedy podívat na jednotlivé materiály a říct si k čemu se hodí a pod jakým názvem je můžeme v obchodech objevit.

Miralon / Mirelon

polyethylenová pěna - miralon
polyethylenová pěna – mirelon

Pod obchodním názvem Mirelon se skrývá pěna vytvořená z polyethylenu (PE). Polyethylen spadá do skupiny termoplastů (termo polymerů) a jak už název napovídá, jeho hlavní užití je tepelná izolace. Prodává se jak v trubicích, tak pásech. Jeho výhodou je nízká cena a dobrá přilnavost kobercové pásky. Pokud na svou měkčenou zbraň použijete Mirelon, můžete se dočkat úšklebků ze strany některých larpových kolegů. Není to náhodou, historie ukázala, že se nejedná o vhodný materiál pro ostří larpových zbraní. Rychle se vymlátí a snadno protrhne.

To však neznamená, že se nedá použít vůbec. Pokud máte v úmyslu tvořit různé larpové rituální dýky (kterými se moc nebojuje), vrhací zbraně nebo fantaskní zbroje, které musí být bezpečné (vzpomene dnes ještě někdo na Tomšův návod na Gruntí ramena?) Mirelon je tu pro vás. Dokonce jsem viděl použití Mirelonu i u dřevcových larpových zbraní (sekery, kladiva…). Laminátové jádro bylo obaleno Miralonem a vytvarováno do podoby topora. Jelikož se nejednalo a hlavní údernou plochu, ta byla vyřešena mikroporézní pryží, ukázal se tento postup jako funkční řešení. Kromě dřevcových zbraní se mirelon používá i pro boční měkčení hlavic šípů, nebo nábojů do potato gunů (Loktarovek).

Materiál se dá velmi snadno krájet a brousit do požadovaného tvaru. Mirelon je proto možné vesele používat tam kde se hodí.

 

EVA / karimatka

ethylvinylacetát – karimatková pěna

EVA je zlatou vyjímkou v názvech materiálů. Ačkoliv připomíná dámské jméno, jedná se o zkratku – Ethylenvinylacetát. Materiál je ze skupiny elastomerních polymerů (fuj to je slovo). Z tohoto názvu můžeme vyčíst, že jde o něco pružného (elasto…jako elasťáky). Narozdíl od termoplastů (mirelonu a jiných) se jedná o polymer prostorově zasíťovaný z čehož plyne ona „gumovitá“ pružnost a měkkost materiálu. Pokud vás povídání o polymerech zajímá do hloubky, doporučuji Polymery stručně od V. Švorčíka (VŠCHT).

V civilním životě se EVA využívá pro sporty a outdoorové vybavení. Pochopitelně tedy karimatky, výplň levnějších bot, tatami (což je mnohem tvrdší pěna než u karimatek, jedná se o jinou poréznost), lepidla (tzn. náplně do tavných pistolí), v medicíně (EVA se v lidském těle nerozpouští a většinou ani nijak nereaguje, proto se využívá při výrobě léků) a různé vycpávky do chráničů a jiného sportovního vybavení. Tvrdší EVA materiál používají ve světě cosplayeři na tvorbu svých kostýmů (superhrdinských zbrojí aj.).

Podle popisu tedy EVA vypadá jako ideální materiál, že? Ne. Nebo ne tak uplně. Narozdíl od Mirelonu sice vydrží poměrně hodně a je správně pružná. Nicméně s cenou, to už tak slavné není a to ani nemluvím o práci s EVA materiálem. Je to právě ta slavná gumovitost, která nám bude při tvarování překážet. Řezat EVA materiál do potřebného tvaru je prostě strašně otravné. Aby toho nebylo málo, vydává při řezání odpudivé skřípavé zvuky, téměř jako polystyren. Čepelky se o ni snadno ztupí a je potřeba je často střídat. Vrtat do ní nelze a brousit je možno pouze hrubším smirkem (hrubost cca 40c). Broušení EVA materiálu jsem využil v jednom ze svých dřívějších návodů – Výroba nočního obuchu.

Abych ale EVA materiál zase tolik nehanil, lepení dvou stejných desek k sobě je opravdu snadné. Pokud člověk použije tavnou lepicí pistoli, díly drží jak z výroby (a to právě díky tomu, že se jedná o stejný materiál). Pěna je velmi náchylná na teplo, čehož se dá využít při vytváření různých vzorů nebo vypalování ornamentů. Pokud si, jako já, vyrobíte řezačku pěnových materiálů, ani to krájení nebude tak zlé. EVU je možné koupit jak v deskách o různých rozměrech a tvrdostech tak ve tvarovaných profilech. Obchody specializující se na hadice a těsnění mají většinou rozmanitou nabídku, vybírejte desky a profily s elastomerem EVA, nebo EVA+PE.

Poreten

polyurethanová pěna - poreten
polyurethanová pěna – poreten

Plast, ze kterého poreten je, se jmenuje polyurethan (PU) a jedná se o jeden z nejznámějších a nejpoužívanějších materiálů. Název poreten opět nemá nic společného s názvem materiálu, ze kterého je vyrobený. Polyurethan je známý svou charakteristickou nažloutlou barvou. Vyrábí se z něj spousta věcí, například: matrace (molitan), lepidla (polyurethanové stavební lepidlo se často používá při výrobě jílců), vložky do bot, izolační stavební pěna, různé měkké rukojeti, zdravotní polštáře a potřeby, izolace v mrazácích, sedačky do aut atp. Polyurethan se dá namíchat v různých hustotách a elasticitě, díky čemuž má velmi široké spektrum upotřebení.

Ale vraťme se zpět k poretenu a jeho užití v měkčených zbraních. Poreten se dá koupit jak ve velkých deskách různých šířek (šíře cca od 3mm do 3cm) a práce s ním je radost. Snadno se řeže jak chladnými nástroji, tak horkou řezačkou pěny. Gumovitost je menží než u EVA materiálu a lze ho brousit a dokonce do něj i vrtat. Jeho cena je srovnatelná s EVA materiálem. Avšak narozdíl od něj jsou zbraně z Poretenu o poznání tvrdší. Poreten je navíc těžší než EVA, proto se stejná zbraň z rozdílných materiálů bude hmotností lišit (v neprospěch poretenu).

To, že se poreten a jiné materiály napěňují chemicky je důležitá informace. Je totiž možné jej vyrábět v domácích podmínákách. Možná si říkáte: „To jako smíchám dvě lahvičky s tajemnou tekutinou a vznikne poreten?“ Odpověď je: Ano přesně takhle to je. Na internetu jsou k dostání směsi chemikálií, ze kterých smícháním vznikne polyurethanová pěna. Záleží na vás jak moc měkou nebo naducanou jí chcete. Poréznost se většinou dá korigovat rychlostí míchání, nicméně záleží na výrobci a je třeba postupovat podle přiloženého návodu. Pod klíčovým slovem: „Soft Expanding Polyurethane Foam“ naleznete spoustu výrobců, kteří tento dvousložkový zázrak prodávají. Pokud si vyrobíte formu a napěníte polyuretan v ní, můžete tak získat přesný tvar. To se hodí například při tvorbě měkčených replik z filmů nebo her, případně masek (ty je však vhodné ošetřit navíc latexem). Lahev přibližně s 1,5l materiálu stojí kolem osmi set korun, materiál se v závislosti na poréznosti napění až na třicetipěti násobek.

Přikládám poměrně nudné video, ve kterém autor vytváří pěnu do formy:

 

Mikroporézní pryž

expandované mikroporézní EPDM/SBR
expandované mikroporézní EPDM/SBR

Takzvaná mikroporézní pryž, je nejmladším přírůstkem do rodiny larpových měkčení. Co se skrývá pod tímto nic neříkajícím názvem? Slovo mikroporézní znamená, že jednotlivé póry v materiálu jsou menší než 2 nm, tudíž pouhým okem neviditelné. Pryž je prostě guma…ale jaká guma? Guma co mám na tužce? Guma co si navlékám? Skoro. Guma a pryž je v tomto případě přezdívkou pro EPDM (ethylen propylen diene monomer – guma třídy M). Stále nicneříkající? Dobrá pojďme se spíš podívat z čeho jsou, to vždy nakopne představivost.

Přírodní gumy se vyrábí z kaučuku, což je hmota jejíž hlavní složkou je latexové mléko. Pokud říznete do správného stromu (kaučokovníku) začne z něj latexové mléko vytékat. EPDM však není guma přírodní, nýbrž syntetická. To znamená, žádné zmrzačené stromy, ale ropné plantáže. Pokud vezmem jistou část ropy (tzv. monomer) a provedeme s ním polymerizaci, získáme syntetickou gumu. Mezi nejčastější syntetické gumy patří styrene-butadiene rubber (SBR) a pochopitelně i naše EPDM (nenuťe mě opakovat význam té zkratky).

Nyní už máme mlhavou představu z čeho to je a proč je to černé. Kde a jak to koupit? Na co to použít? Proč je to lepší než předchozí? Hezky popořádku, koupit se to dá opět v obchodech specializujících se na výrobky z gumy, těsnění a hadice. Koupit to lze v profilech, deskách a rolích. Protože se pryž používá na těsnění, je možné koupit profily s někdy až překvapujícím průřezem. Určitě si vyberete tvar, který bude odpovídat vašemu gustu.

Co se týče práce s „mikroporézkou“ budeme rádi, když se nám jí podaří velkými nůžkami přestříhnout nebo nožem upižlat. Jakékoliv další broušení, řezání a vrtání je tak velký opruz, že je lepší od toho upustit. Proto prostě kupte pruh ve vhodném tvaru a ten rovnou nalepte na zbraň.

Mikroporézní pryž vydrží mnohem více než EVA nebo Poreten, je však také mnohem tvrdší a zbraně obalené pouze mikroporézní pryží se používají především na tvrdších akcích (kekel apod.).

EDIT: Po několika připomínkách ze strany čtenářů musím opravit svůj předchozí výrok. Mikroporézní pryž se brousí v celku dobře. Použil jsem opět smirkový papír hrubosti 40c a šlo to krásně. Tvrdost mikroporézní pryže závisí prý především na várce kterou vychytáte, stejný materiál může mít různé vlastnosti. Nicméně opět značně závisí na výběru produktu.

Velkou výhodou je, že je nenasákavá, proto se nemusíte bát vody v terénu a nasáknutí barvou při barvení.

 

Doufám, že jsem pomohl poodhalit tajemství, která se skrývají za velkým množstvím zkratek a obchodních názvů.

Přeji ať se tvorba zbraní daří

VV

 

Čím obalujeme larpové zbraně
4.9 (98%) 10 hlasů

4 komentáře: „Čím obalujeme larpové zbraně

Napsat komentář